Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Obálky

Ako vybrať obálku?

Obálky je možné používať na zasielanie rôznych predmetov, je ale potrebné vybrať správny materiál. Papierové dokumenty sa bežne posielajú v papierových obálkach, krehké veci v bublinkovej obálke. Vyššiu ochranu poskytujú tiež kartónové a plastové obálky. Transportné obálky sa využívajú na prichytenie faktúr mimo balíka.
 
Rýchly výber obálok:
 

Sú bublinkové obálky naozaj bezpečné?

Bublinkové obálky sú najbezpečnejším spôsobom zasielania, čo sa týka obálok. Absorbujú nárazy, do určitej miery sú odolné voči vlhkosti a nečistotám. Záleží ale tiež na zaobchádzaní so zásielkou, ktoré má na životnosť a schopnosť tlmenia nárazov veľký vplyv.
Bublinkové obálky sú vyrobené z niekoľkých vrstiev, ktoré majú zaručiť vysokú ochranu pre zasielaný predmet. Vonkajšia časť obalu je tvorená silnejším papierom, ktorý je navyše vybavený vodoodolným náterom. Vďaka tomu je obálka odolná voči vlhkosti a je veľmi pevná a len tak sa neroztrhne. Vnútornú vrstvu obálky tvorí jemná bublinková fólia, ktorá je hladkou časťou prilepená k papierovej časti obálky. Kvalita bublinkovej fólie je u bublinkových obálok veľmi dôležitá. Pokiaľ z bubliniek uniká vzduch už pri slabšom stlačením prstami, počítajte s tým, že takáto obálka poslúži iba ako pevnejšia papierová obálka a krehké predmety tak veľmi neochráni. Skrátka čím pevnejšie bublinky, tým väčšie nárazy a otrasy zásielka prežije. 
 

Rozdiel medzi papierovými a kartónovými obálkami

Papierové obálky sú vhodné na zasielanie papierových dokumentov, maximálne však niekoľkých listov. Kartónové obálky sú podstatne pevnejšie, sú vhodné na zasielanie CD a DVD nosičov, menších kníh a katalógov.
Klasické papierové obálky sú jednoznačne najpoužívanejším druhom obálok. K dispozícii sú v mnohých rozmeroch. Okrem rozmerov sa líšia i ďalšími parametrami, vyrábajú sa varianty s okienkom alebo bez okienka, chlopňa pre zalepenie je buď samolepiaca, alebo je na nej nanesené vodou aktivovateľné lepidlo. Všeobecne sú papierové obálky vhodné na listovú korešpondenciu (listy, faktúry a ďalšie papierové dokumenty).
 
Kartónové obálky majú podstatne vyššiu pevnosť. Sú vyrobené buď z jednovrstvového, alebo pevnejšieho trojvrstvového kartónu. Najčastejšie používané farby sú biela a hnedá. Vďaka vyššej pevnosti materiálu je možné použiť pre zasielanie kníh, časopisov, katalógov, prospekty, CD a DVD, ale aj fotografií atď. Nehrozí totiž ich pretrhnutie a sú menej náchylné na ohýbanie počas manipulácie. U kartónových obálok je na výber s niekoľkých typov uzáveru - samolepiaci prúžok na klope, zasúvací uzáver (použiteľný opakovane), alebo u trojvrstvových obálok samolepiaci uzáver s odtrhávacím prúžkom pre ľahšie otvorenie. 
 

Rozdelenie plastových obálok

Plastové obálky sa vyrábajú z polyetylénu, v menšej miere aj z polypropylénu. Polypropylénové sú priehľadné, používajú sa napr. na balenie CD. Polyetylénové obálky sú najčastejšie biele nepriehľadné a sú vodoodolné. Sú popisovateľné, takže sa dajú použiť aj ako bezpečnostné obálky. Z polyetylénu sa vyrábajú tiež priehľadné transportné obálky.
Okrem papiera a kartónu sa obálky vyrábajú tiež z polyetylénu (LDPE) a polypropylénu. Transportné obálky, vyrobené z LDPE, sa používajú pre prikladanie dokumentov k balíkom. Z jednej strany sú priehľadné, druhá strana je samolepiaca a možno ju tak ľahko prilepiť ku krabici aj iným povrchom. Do obálky sa vloží faktúra / zloženka / dodací list a v hornej časti sa uzavrie pomocou samolepiaceho prúžku. Následne nie je potrebné dohľadávať priložené dokumenty priamo v zásielke. Pokiaľ nedôjde k mechanickému poškodeniu, veľmi dobre odolávajú poveternostným vplyvom.
 
LDPE obálky môžu byť tiež biele nepriehľadné, líšia sa ale hrúbkou materiálu. Tá určuje pevnosť obálky a tým jej odolnosť voči pretrhnutiu. Všetky plastové obálky sú na klope opatrené samolepiacou vrstvou, ktorá zaručí veľmi pevné zalepenie.
 
Niektorí výrobcovia ponúkajú aj bezpečnostné obálky z trojvrstvového polyetylénu. Sú určené pre cenné listy, dôležité dokumenty, peniaze a ďalšie cennosti. Materiál je 100% recyklovateľný, vodoodolný a ekologický. Odoláva svetelným i chemickým vplyvom. Obálka má skrytý text, ktorý odhalí pokusy o otvorenie. Číselná rada a čiarový kód urýchľujú identifikáciu. 
 
Nákupného poradcu vytvoril obchod: www.obalove-materialy.cz
 
Porovnať obálky